School Staff

Senior Leadership Team

Paul Hooper : Head Teacher & Designated Safeguarding Lead

Paul Hooper

Head Teacher & Designated Safeguarding Lead

headteacher@cooperslane.lewisham.sch.uk
Natalia Bonner : Deputy Head Teacher

Natalia Bonner

Deputy Head Teacher

James Mole : Deputy Head Teacher

James Mole

Deputy Head Teacher

Samantha Pepper : Assistant Head Teacher

Samantha Pepper

Assistant Head Teacher

Amy Riley : Assistant Head Teacher

Amy Riley

Assistant Head Teacher

Tonia Pancucci : Inclusion Leader

Tonia Pancucci

Inclusion Leader

Nursery

Patsie Garcia : Nursery Class Teacher

Patsie Garcia

Nursery Class Teacher

Donna Thompson : Nursery Nurse

Donna Thompson

Nursery Nurse

Cristina Guler : Nursery Nurse

Cristina Guler

Nursery Nurse

Lernay Smikle : Nursery Nurse

Lernay Smikle

Nursery Nurse

Reception

Jenny Eldridge : Reception Class Teacher, Early Years Leader & Phonics Leader

Jenny Eldridge

Reception Class Teacher, Early Years Leader & Phonics Leader

Hayley O’Connor : Reception Class Teacher

Hayley O’Connor

Reception Class Teacher

Emma White : Reception Class Teacher & PE Leader

Emma White

Reception Class Teacher & PE Leader

Allyson Martin : Nursery Nurse

Allyson Martin

Nursery Nurse

Joann O’Donoghue : Nursery Nurse

Joann O’Donoghue

Nursery Nurse

Debbie Mee : Nursery Nurse

Debbie Mee

Nursery Nurse

Margaret Wilson : Teaching Assistant (SEND)

Margaret Wilson

Teaching Assistant (SEND)

Chris Shirley : Communication Support Worker

Chris Shirley

Communication Support Worker

Year One

Peter Watts : Year 1 Class Teacher

Peter Watts

Year 1 Class Teacher

Lettisha Baldwin : Year 1 Class Teacher

Lettisha Baldwin

Year 1 Class Teacher

Seema Rukhsar : Year 1 Class Teacher

Seema Rukhsar

Year 1 Class Teacher

Tracey Jeffery : Teaching Assistant

Tracey Jeffery

Teaching Assistant

Nurain Suhaimi : Teaching Assistant

Nurain Suhaimi

Teaching Assistant

Christine Paynter : Nursery Nurse

Christine Paynter

Nursery Nurse

Georgina Crawley : Teaching Assistant (SEND)

Georgina Crawley

Teaching Assistant (SEND)

Muri Rajaratnam : Teaching Assistant (SEND)

Muri Rajaratnam

Teaching Assistant (SEND)

Mandy Hines : Communication Support Worker

Mandy Hines

Communication Support Worker

Year Two

Rebecca Davidson : Year 2 Class Teacher, Year Group Leader & Science Leader

Rebecca Davidson

Year 2 Class Teacher, Year Group Leader & Science Leader

Imogen Mansfield : Year 2 Class Teacher & Geography Leader

Imogen Mansfield

Year 2 Class Teacher & Geography Leader

Lesley-Ann Brown : Year 2 Class Teacher & KS1 Maths Leader

Lesley-Ann Brown

Year 2 Class Teacher & KS1 Maths Leader

Carly Labuschagne : Teaching Assistant

Carly Labuschagne

Teaching Assistant

Maxine Buckland : Teaching Assistant

Maxine Buckland

Teaching Assistant

Joyce Pinto : Teaching Assistant

Joyce Pinto

Teaching Assistant

Charlie Barthram : Teaching Assistant (SEND)

Charlie Barthram

Teaching Assistant (SEND)

Val Kaseram : Teaching Assistant (SEND)

Val Kaseram

Teaching Assistant (SEND)

Kenechi Okuefuna : Teaching Assistant (SEND)

Kenechi Okuefuna

Teaching Assistant (SEND)

Ms Knight : Teaching Assistant (SEND)

Ms Knight

Teaching Assistant (SEND)

Year Three

Kim Allen : Year 3 Class Teacher & Year Group Leader

Kim Allen

Year 3 Class Teacher & Year Group Leader

Laura Saunders : Year 3 Class Teacher & Rights Respecting Leader

Laura Saunders

Year 3 Class Teacher & Rights Respecting Leader

Keevan Sparkes : Year 3 Class Teacher & Computing Leader

Keevan Sparkes

Year 3 Class Teacher & Computing Leader

Sarah Patterson : Teaching Assistant

Sarah Patterson

Teaching Assistant

Stacey Hardy : Teaching Assistant

Stacey Hardy

Teaching Assistant

Sarah-Jane Tomlin : Teaching Assistant

Sarah-Jane Tomlin

Teaching Assistant

Samantha Best : Teaching Assistant (SEND)

Samantha Best

Teaching Assistant (SEND)

Danielle King : Teaching Assistant (SEND)

Danielle King

Teaching Assistant (SEND)

Year Four

Erica Walker : Year 4 Class Teacher & Year Group Leader

Erica Walker

Year 4 Class Teacher & Year Group Leader

Sian Bentley : Year 4 Class Teacher

Sian Bentley

Year 4 Class Teacher

Laura Paterson : Year 4 Class Teacher & PSHE Leader

Laura Paterson

Year 4 Class Teacher & PSHE Leader

Sian Caddick : Teaching Assistant

Sian Caddick

Teaching Assistant

Sunita Vaghela : Teaching Assistant

Sunita Vaghela

Teaching Assistant

Jozefina Palickova : Teaching Assistant

Jozefina Palickova

Teaching Assistant

Lisa Scales : Teaching Assistant (SEND)

Lisa Scales

Teaching Assistant (SEND)

Velma Sokoya : Teaching Assistant (SEND)

Velma Sokoya

Teaching Assistant (SEND)

Year Five

Liz Gough : Year 5 Class Teacher & Year Group Leader

Liz Gough

Year 5 Class Teacher & Year Group Leader

Jennifer Stanley : Year 5 Class Teacher

Jennifer Stanley

Year 5 Class Teacher

Katie Maynard : Year 5 Class Teacher & History Leader

Katie Maynard

Year 5 Class Teacher & History Leader

Louise Caton : Teaching Assistant

Louise Caton

Teaching Assistant

Sam Miller : Teaching Assistant

Sam Miller

Teaching Assistant

Simone King : Communication Support Worker

Simone King

Communication Support Worker

Year Six

Laurie Carter : Year 6 Class Teacher & Year Group Leader

Laurie Carter

Year 6 Class Teacher & Year Group Leader

Dawn Burton : Year 6 Class Teacher

Dawn Burton

Year 6 Class Teacher

Alice Potter : Year 6 Class Teacher

Alice Potter

Year 6 Class Teacher

Emma Castle : Year 6 Intervention Teacher

Emma Castle

Year 6 Intervention Teacher

Helen Miller : Higher Level Teaching Assistant

Helen Miller

Higher Level Teaching Assistant

Lisa Stephens : Teaching Assistant

Lisa Stephens

Teaching Assistant

Denise Penny : Higher Level Teaching Assistant

Denise Penny

Higher Level Teaching Assistant

Patricia Alozie : Teaching Assistant

Patricia Alozie

Teaching Assistant

Jade Denney : Teaching Assistant (SEND)

Jade Denney

Teaching Assistant (SEND)

Specialist Teachers

Bethan Webb : Art Teacher

Bethan Webb

Art Teacher

Charllyn Humes : Specialist Phonics and Early Reading Teacher

Charllyn Humes

Specialist Phonics and Early Reading Teacher

Liz Simmons : Intervention Teacher

Liz Simmons

Intervention Teacher

Hannah Ingham : Forest School Teacher

Hannah Ingham

Forest School Teacher

Learning Mentors

Paul Harper : Learning Mentor

Paul Harper

Learning Mentor

Gabrielle McIlory : Learning Mentor

Gabrielle McIlory

Learning Mentor

Centre for the Deaf and SEND

Sarah McGill : Teacher of the Deaf

Sarah McGill

Teacher of the Deaf

Mandie Scales : Pedagogic Teaching Assistant (SEND)

Mandie Scales

Pedagogic Teaching Assistant (SEND)

Admin and Premises Team

Ayse Mehmet : School Business Manager

Ayse Mehmet

School Business Manager

Rachel McCulloch : Senior Admin Assistant

Rachel McCulloch

Senior Admin Assistant

Karen Hill : Admin Assistant

Karen Hill

Admin Assistant

Kerry Michael : Admin Assistant

Kerry Michael

Admin Assistant

Claire Huckle : Admin Assistant

Claire Huckle

Admin Assistant

Kevin Teasdale : Premises Manager

Kevin Teasdale

Premises Manager

Mike Chalmers : Premises Assistant

Mike Chalmers

Premises Assistant

Carol Barthram : Resources Manager

Carol Barthram

Resources Manager

David Ruddell : Technology Manager

David Ruddell

Technology Manager

Lunchtime Staff

Tracy Dailly : Senior Midday Meal Supervisor

Tracy Dailly

Senior Midday Meal Supervisor

Lynne Burch : Midday Meal Supervisor

Lynne Burch

Midday Meal Supervisor

Afsaneh Farhangi : Midday Meal Supervisor

Afsaneh Farhangi

Midday Meal Supervisor

Karon Fowler : Midday Meal Supervisor

Karon Fowler

Midday Meal Supervisor

Jade Hall : Midday Meal Supervisor

Jade Hall

Midday Meal Supervisor

Claire Jenner : Midday Meal Supervisor

Claire Jenner

Midday Meal Supervisor

Claire Metcalfe : Senior Midday Meal Supervisor

Claire Metcalfe

Senior Midday Meal Supervisor

Sheikh Nessa : Midday Meal Supervisor

Sheikh Nessa

Midday Meal Supervisor

Josephine Penny : Midday Meal Supervisor

Josephine Penny

Midday Meal Supervisor

Teena Reid : Midday Meal Supervisor

Teena Reid

Midday Meal Supervisor

Christine Ryan : Midday Meal Supervisor

Christine Ryan

Midday Meal Supervisor

Emma Ramsden : Midday Meal Supervisor

Emma Ramsden

Midday Meal Supervisor

 

Contacting the School

Coopers Lane Primary School is situated in Grove Park in the borough of Lewisham. The entrance to the school is in Pragnell Road, SE12 0LF

School Times

School Day
Mon-Thu 8:45am to 3:15pm,
Fri 8:45am-2:15pm
Breakfast Club 7:30am to 8:45am
EYFS/KS1 Lunchtime 12:00pm to 1:00pm
KS2 Lunchtime 12:15pm to 1:15pm
Afterschool clubs 3.30pm to 4.30pm
After school Tea Club 3:15pm to 6:00pm

School Office

Telephone: 0208 857 7680

Office Email

info@cooperslane.lewisham.sch.uk

Headteacher

Headteacher@cooperslane.lewisham.sch.uk

Ayse Mehmet – SBM (School Business Manager)

Rachel McCulloch – Senior Admin Assistant

Karen Hill – Admin Assistant/Attendance Officer

Kerry Michael – Admin Assistant

Claire Huckle – Admin Assistant